0212 590 07 09
0538 575 17 04

Galeri

Folyo Baskı

Dijital baskı teknikleri arasında kullanılan tekniklerden biri olan folyo baskı dış mekân dijital baskı teknikleri arasında değerlendirilmektedir. Söz konusu baskı tekniği normal, şeffaf ve cast olarak üç ana kategoriye ayrılabilmektedir. Normal folyolar söz konusu olduğunda bunların tabela ve cam vitrinlerde, yönlendirmelerde ve cephelerde kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanında cast folyolar ise girintisi ve çıkıntısı çok olan pek çok yerde kullanılmaktadır. Bu yerlerin başında araç kaplamaları gelmektedir. Söz konusu baskı sıcak hava ile uygulanmaktadır ve üzerine özel laminasyon atıldığında son derece uzun ömürlü bir hale gelmektedir. Aynı zamanda şeffaf folyoya dijital baskının ters baskı olarak yapıldığı ve iç kısımdan yapıştırıldığı bilinmektedir. Folyo baskı aynı zamanda stickerlarda da kullanılmaktadır.

Dijital baskı çeşitlerinin pek çoğunun avantajları bulunmaktadır. Gerek folyo baskıda ve gerekse diğer pek çok baskıda işlemler bilgisayar destekli programlar sayesinde yapıldıkları için 1 saat gibi son derece kısa bir zaman zarfında tamamlanmaktadır. İlk olarak reklam sektöründe çalışan pek çok kişinin şu an dijital baskı ile yapılan işlerini fırça yardımı ile yaptıkları düşünüldüğünde dijital baskının şu anki önemi daha iyi anlaşılacaktır. 100 metre kare olan bir görselin eski zamanlarda hazırlanmasının yıllar aldığı söylenebilir. Ancak günümüzde bu sürenin 1 saati geçmediği pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

Kurumsal bir firma kendini folyo baskı ya da başka herhangi bir dijital baskı tekniği ile dünya piyasasına son derece rahat bir şekilde tanıttığı söylenebilir. Herhangi bir imajın istenen ölçülerde büyültülmesi ya da küçültülmesi dijital baskı teknikleri sayesinde son derece kolaydır. Aynı zamanda gerek folyo baskının ve gerekse diğer baskıların kötü hava şartları söz konusu olduğunda dahi bozulmaması bu baskı türünü yeniden avantajlı konuma getirmektedir.

Folyo baskı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri baskı yapılacak olan imajın çözünülürlüğünün olabildiğince yüksek olmasıdır. Bunun yanında renk modunun 4 renk cmyk olmasına dikkat edilmesi de önem taşımaktadır. Bunun nedeni dijital baskı makinelerinin söz konusu ayar ile çalışmasıdır. Aksi durumda tasarımdaki renklerin folyo baskıdaki renklerle uyuşmaması söz konusu olacaktır. Çalışmaların 1/1 oranında olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

Folyo aynı zamanda vinil olarak da nitelendirilmektedir. PVC adı verilen ve polivinil klorür olarak değerlendirilen madde esaslı bir malzeme olduğu bilinmektedir. Reklam sektöründe 25 yılı aşkın zamandır kullanılıyor olduğu bilinmektedir. Yapışkanlı folyo adı verilen malzeme folyo baskı söz konusu olduğunda sık sık kullanılan bir malzemedir.

Folyo dijital baskı aynı zamanda tabelacıların da kullandığı bir baskı tekniğidir. Yazıların, rakamların ve desenlerin söz konusu baskı tekniği ile son derece rahat bir şekilde üretildiği bilinmektedir. Folyonun pek çok farklı türü vardır. Araç giydirme folyosu olarak adlandırılan cast folyo da bunlardan biridir.

i
Hızlı Arama