0212 590 07 09
0538 575 17 04

Galeri

Mesh Baskı

1900' lü yıllar ile birlikte matbaacılık ta yeni bir devir açılmıştır. 1904 yılının ortalarında Amerikalı Ira Rubel tarafından bulunun ofset baskı tekniği matbaanın temel icadı kadar önemli bir olay olarak tarihe geçmiştir. Bu teknikle birlikte gelişen ofset teknolojisi günümüzde dijital baskı teknolojilerine kadar ulaşmıştır. Bu gelişimdeki en önemli etken bilgisayar sistemlerinin ofset teknolojilerine entegrasyonuyla mümkün hale gelmiştir. Matbanın kumanda panellerinde kullanımıyla sınırlı olan bilgisayar teknolojisi şuanda matbaa teknolojilerinin neredeyse tamamı denilebilecek seviyelere ulaşmıştır. İnsanlığın ihtiyaçlarına göre özel kullanım alanlarında yer bulan bilgisayarlı ofset teknolojilerinin en sık kullanıldığı alanlardan biri Mesh baskıdır.

Bu noktada baskının yapılması istenilen herhangi bir figürün Mesh baskı özellikle reklamcılık sektöründe en geniş kullanım alanına sahip olan bir yöntemdir. Üzerinde delikler bulunan brandaya baskı yapılarak uygulanan bir yöntem olan mesh baskının dökme ve lamine olarak iki farklı uygulaması mevcuttur. Bu uygulamanın reklamcılık sektöründe kendine büyük bir yer edinmesinin sebebi büyük boyutlardaki reklam afişlerinin üzerlerinde bulunan deliklerdir. Peki bu deliklerin ne gibi yararları olabilir? Afişin bu delikler sayesinde rüzgar geçirgenliği sağlanır ve yüksek oranlardaki gerilimlerden etkilenmezler. Binanın dış yüzeyine uygulanmasıyla binanın kaplanılan bölümünün hava almaya devam etmesiyle herhangi bir bina yüzey tahribatı meydana gelmemektedir. Mesh baskının diğer önemli bir özelliği ise sadece kör cephelere uygulanmamasıdır. Işığı %30 kırarak da olsa içeriye alabilir; bu sayede pencere ve camlı yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Dışardan içerisi tamamen görülmemekle birlikte içerden dışarısı ise belli bir oranda görüntü kalitesini azaltsa da dışarının görülmesine imkan tanır. Mesh baskının uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar bu büyük reklam teknolojisini bir avantajdan dez avantaja çevirebilir. Reklamda kullanılacak olan objenin görüntü kalitesinin çok yüksek olması gerekirken bu objenin delikli kısıma denk gelmemesi gerekir. Aksi taktirde burda bulunan objenin delikli kısmı gözükmeyeceğinden yapılan reklamın amacından uzaklaşmış olacağı kesindir. Büyük boyutlardaki afişlerin parçalı yapıda basılmasının ardından sahada birleştirme işlemi sırasında büyük bir titizlik ve dikkate ihtiyaç duyulur. Birleştirme işlemi sırasında gerçekleşen küçük dikkat hataları da afişin genel görüntüsü üzerinde giderek büyüyen yanlışlar olarak karşımıza çıkar.

Mesh baskının kullanım alanları çok geniş olsa bu baskı teknolojisinin yanlış kullanım alanlarında çok büyük başarı göstermesi beklenemez. Binaların dış yüzeyinde kullanımı sırasında binanın sağlığı için en doğru olan mesh baskı uygulamasıdır. Cam kaplı binalarda rahat kullanımı sayesinde de mesh baskının seçilmesi doğru olacaktır.

Maliyet açısından ise bu uygulama oldukça ekonomik olan bu uygulama düşük maliyetli reklam sahiplenin rahatlıkla seçebilecekleri bir dijital baskı yöntemidir. Mesh baskı uygulamasının rahat ve bir çok yüzey üzerinde kullanılabilir olmasıyla günlük hayatın bir çok farklı bölümünde karşımıza çıkmaktadır. Mesh baskı malzemesinin delikli ve sağlam olan yapısı sayesinde uzun yıllar boyunca reklamınızı aynı noktada sağlayabilirsiniz.

i
Hızlı Arama